photo-1416339684178-3a239570f315-1024x768

Co należy wiedzieć o dobrze barw w mieszkaniu?


Co należy wiedzieć o dobrze barw w mieszkaniu?

Nie od dziś wiadomo, że to jakich wnętrzach przebywamy wpływa na nasz nastrój. Barwy definiują również nasz stan ducha, osobowość czy charakter. Moc koloru może wywołać rozdrażnienie, niepokój ale także ukojenie, zrelaksowanie, prawie fizyczne ogrzanie, poruszyć duchowo czy rozbudzić namiętność, może również poprawić koncentrację, pobudzać do działania lub wręcz przeciwnie uspokajać. Bo kolor… ma moc!

 

Jaki kolor wybrać?

photo-1455831843141-7279e47411f7Każdy dobry projektant przed urządzeniem jakiegokolwiek pomieszczenia robi dokładny wywiad z klientem. Wszystko po to, aby poznać jego zwyczaje, upodobania oraz potrzeby. W ten sposób tworzy wizję.

Przy dobrze kolorów wyklucza się barwy, których klient nie lubi. Zastosujmy tą zasadę, gdy przymieramy się do urządzania mieszkania. Nie kierujmy się trendami, dom to przecież miejsce, która ma się podobać przede wszystkim nam. Uwzględnijmy jednak charakter pomieszczenia które chcemy pomalować. Inne kolory nadają się bardziej na przykład do sypialni – czyli miejsca służącego do wypoczynku, inne do salonu. Przy okazji od razu zaplanujmy jaki kolor mogą mieć meble do sypialni czy meble do pokoju dziennego.

 

Pamiętaj! Przy wyborze odpowiednich mebli postaramy się o próbki faktur. Przy wyborze koloru do ścian lepiej jednak nie polegać ślepo na próbnikach barw. Rada jest jedna – wybranym kolorem pomalujmy fragment ściany. pozwoli to nam uniknąć rozczarowań i zobrazuje potencjalny efekt.

 

Jakie są zasady doboru kolorów?

photo-1464075208758-5623fb69e13b

Wybór koloru ma wpływ na nasze postrzeganie pomieszczenia.
Ciepłe kolory (pomarańczowy, żółty, czerwony) czynią pomieszczenie przytulnym, ale optycznie ją pomniejszają.
Kolory zimne (błękit, fiolet, zieleń) powiększają. Stąd podziałał kolorów na „atakujące” i „ustępujące” – a więc ciepłe/zimne.

A jak jest z nasyceniem barw? Reguła jest taka – im bardziej nasycony ciepłą barwą, tym wydaje się być pomniejszony. Analogicznie, odwrotnie rzecz ma się w stosunku do zimnych barw– im bardziej rozbielone tym pomieszczenie wydaje się większe.

Oczywiście, można urządzić mieszkanie umiejętnie godząc kontrasty. Dobrze jest też wybrać jeden kolor dominujący i zestawić go z którymś z nienarzucających się barw.

Pamiętaj! Zbyt intensywne kolory mogą wzbudzać nawet irytację. Jeśli podoba się nam ściana w jaskrawym kolorze pomalujmy nim maksymalnie dwie ściany.

 

Łącznie kolorów? – Nic trudnego!

split-primary-color-wheel-001Wystarczy, że skorzystamy z koła barw. Znajomość zasad łączenia kolorów pozwoli na łatwiejsze osiągniecie zadowalającego efektu i zabezpieczy przed popełnieniem błędu. Umiejętne zestawienie kolorów może sprawić, że każdy z nich w towarzystwie będzie wyglądał lepiej niż solo. Pamiętaj! Kolory biały, szary i czarny – nieobecne w tęczy – pasują do wszystkich barw.

Jesteś zainteresowany meblami Kell? Zobacz naszą ofertę lub skontaktuj się z nami: